logo

Zehnder Comfovalve Luna E125 elszívó légszelep

A Zehnder 2019-es fejlesztésű elszívó légszelepe a Comfovalve Luna E125 típus. Szűrővel vagy szűrő nélkül, rendelhető, csendes működésre optimalizált minőségi légszelep.

A Luna e125 légszelep fő előnyei

  • Nincs porlerakódás a szelep körül: a szelep körül hosszú távon kialakuló porlerakódást egy speciális betét akadályozza
  • Optimalizált levegőáramlás: a szelepen áthaladó levegő útját a csendes működésre optimalizálták. Akusztikai adatok az adatlapon. A Luna E125 változat elszívásra optimalizált.
  • Faltól való elállás: függetlenül a szelepnyíls mértékétől, a szeleptányér és a falsík távolsága mindig csak 30 mm.
  • Véletlen elállítés elleni rögzítés: a szelepnyílás mértéke rögzíthető, így egy takarítás során a véletlen elállítás lehetősége kizárt.
  • Környezetébe simuló: a szeleptányér levehető, a fal (mennyezet) színére festhető
  • Alapanyag: uv sugárzásra nem érzékeny, színtartó műanyag
  • Kiegészítők: a légszelephez rendelhető a levegő irányát korlátozó betét, ezzel a szelep 240°-ban fúj ki.

 

  • Mi látható a légtechnikából meg a szobában?

Cikkünk a lakóépületi alkalmazásokkal foglalkozik, nem tárgyalja az irodai, kereskedelmi célú létesítmények egyéb műszaki megoldásait (elárasztásos szellőzés, perdületes anemosztát, stb).

Elszívásra alkalmas szelepek, rácsok

Mindig a helyiség felső részében kerül elhelyezésre, általában mennyezeten, oldalfalon a mennyezet alatt elhelyezve. A szelep olcsó megoldás,de esztétikaliag nem mindenhol illeszkedik az enteriőrbe. A legolcsóbb szelepek műanyagból készülnek, abból is a legolcsóbb fajtából (kb. 1000 Ft). Rövid időn belül elszíneződnek. A drágább szelepek fémből készülnek, hangtompító betéttel ellátottak, és az átáramló térfogatáram is precízen szabályozható.

Gyakori megoldás a rács használata. A Zehnder rácsokhoz szűrő is tartozik, amely megakadályozza az elszívó légcsatorna hálózat elpiszkolódását. Ilyen rácsokból 10-20 különböző megjelenés választható, fehér és rozsdamentes acél változatokban.

Befúvásra alkalmas szelepek, rácsok

A leggyakoribb megoldás, amikor a mennyezetről vezetjük be a friss levegőt. A mennyezeten elhelyezett szelep szétteríti a levegőt a mennyezet alatt. Éppen ezért, lehet akár a szoba közepére is tervezni. Egyes típusok nem 360° szögben terítik a levegőt, hanem "sarok" kialakításúak, pl. Zehnder Comvovalve s125, így akár a szoba sarkába is tervezhetők.

Befújás esetén indokolt lehet a szelep akusztikai ellenőrzése már a tervezéskor. A szelepek műszaki adattáblájáről leolvasható, hogy milyen szelepnyílás és levegőmennyiség mellett válik a szelep zajossá (jobb oldali ábra)- A drágább kivitelű szelepek hangcsillapító betétet tartalmaznak, az olcsó típusoknál se műszaki adat se hangcsillapító betét. A szelepek zaj problémája nagy légmennyiségek esetén lép fel, ezért kerülni kell a rövid csőszakaszok alkalmazását.

Gyakori kérdés, hogy a rács alkalmazható-e befúvásra.

 Résbefúvó

sz-resbefujo
Akkor használható, amikor egy légárammal valamire rá kell fújni a levegőt. Lakóépületeknél ez egy üvegfelület lehet, pl. egy nappali-terasz csatlakozásánál. Ilyenkor lentről fölfelé, a résbefújó egy széles felületen teríti szét a friss levegőt.

Rács

Esztétikus, és széles körűen alkalmazható, univerzális megoldás. alkalmas elszívási pontra, és befújási pontra. Egyetlen dologra kell odafigyelni: a rácson át bejuttatott levegő egyzerűen "leesik". Ez nem gond padló vagy padló közeli friss levegő bejutattatáskor, de mennyezeti ponton óvatosan kell alkalmazni, ugyanis a rács alá helyezett ágyon vagy széken tartózkodó személy huzatot érezhet.

Nagy vetőtávolságú befúvó

Míg egy légszelep oldalirányba teríti el a levegőt, addig a nagy vetőtávolságú befújó "belövi" a helyiségbe a levegőt. Oldalfalon, a mennyezet alatt kell elhelyezni. Különösen akkor hasznos, ha nincs lehetőség a szoba közepére vagy másik sarkába való csövezésre.

Nagy vetőtávolságú befúvók
 zehnder-renoventil  nagy-vetotavolsagu-befujo-01  
 
Zehnder Renoventil Strulik    

 

 

Copyright © 2020 Minden jog fenntartva.